Listelerin Düşündürdükleri

Günlerdir  sabırsızlıkla  bekliyordum  aday  listelerinin  açıklanmasını. Şaşırdım  mı? Hayır. İçime sindi mi? Hayır. Bana ters  gelen, hayal  kırıklığı  yaşatan  tercihleri  ya  da  dışlamaları değerlendirirken ,  teoride  ve  pratikte   çatışan gerçekleri  de  göz  ardı  etmemek  gerektiğini  biliyorum.  Şöyle  ki,  öncelikle siyasi  parti  açısından hedef  en  çok  oyu  alabilmek. Yani  bu  işler  ince  hesaplar  gerektirir. Listelerin  belirlenmesinde,  hak  edenin  yer  almasından çok,  oy  hesapları  ve  parti  içi güç  çekişmelerinin  belirleyici  olacağını  çocuklar  bile  tahmin  edebilir.

Diyelim  ki inandığınız parti,  dünyanın  en  tutarlı kararlarını  alıp en  adaletli listelerini  hazırladı ve  ‘’ne iyi, ülke  insanı  bu  durumun  bilincine  varıp  tereddütsüz  oyunu  kullanır’’  desem  kim  inanır  bana? Hiç  kimse.. Çünkü , bu  ülke  insanının  hangi  koşullarda , hangi  kıstaslarla  oy  verdiği  gerçeğini  herkes  bilir. İşte   o  bilmem  hangi  sebepten  bu  insanları  başa  geçirme ve  sonunu  görememe kronik  rahatsızlığı  modundakilerin   oyları   çoğunlukta  olduğuna  göre, listelerde  oynanan  oyunları  tartışmaya  gerek  var  mı?  Bir de kararsızlar var tabii ki.  Kararsızların ve  her  iki  tarafa  da  eşit  uzaklıkta bulunan,  kendinin  de  ne  olduğunu  pek bilemeyenlerin oylarını  tırtıklamak bile  önemli  partiler  için.

Bana göre, ‘’Ne  yapsam? Kime oy  versem?’’ Handikabı  ise sadece  listelerde  olan  ya  da  olmayan  isimlerden   kaynaklanmıyor.  Gerçi  bazı  isimlerin  olup  olmaması son  derece  içimi  acıtsa  da, özellikle  son  dönem  dış  politikada yaklaşımlar   ve  ABD’ye yaranma çabaları  yüzünden, zaten  siyasi  duruş olarak  bana  güven  veremeyen  CHP’yi  nasıl  değerlendireceğimi  bilemiyorum.

Çünkü,  yüzde  on  barajı  nedeniyle,  oyumun  boşa  gitmesini  istemiyorum. Yani  istemeye  istemeye  CHP’ye  oy  vereceğim.  Altı  ok  çizgisinden  gitgide  uzaklaşan, bazı uygulamaları  ve  söylemleri  ile AKP’den  pek  de  farklı  olmayan bir  partiye   kerhen  oy  vereceğim.

2 Yorum

Filed under Bozuk Düzen, Politika

2 responses to “Listelerin Düşündürdükleri

  1. Ne doğru bir saptama ! ”Ben bilmem beyim bilir,ağam bilir”lerin oy attığı ülkemde listelerin ne önemi var ?Mühim olan insanlık !!!!

  2. Listelerin açıklanmasından sonra özellikle listelere giremeyenlerin söylem ve tavırları şaşırtıcı değil bence. Dışlanma psikolojisi olduğu ortada. CHP’de, Liste dışı olanların açıklamalarında partinin bilinen çizgisinden uzaklaştığı(saptığı), işgal edildiği belirtiliyor ve artık bu küskünlerin partiye oy bile vermeyecekleri anlaşılıyor. Bana öyle geliyor ki, şu an listelere girmiş olanlar aynı durumda olsalardı, benzer açıklamalarda bulunurlardı. Bir yerde haksız da sayılmazlar, CHP’nin sağa doğru kaydığı bir gerçek. Yine de bu söylemlerin listelere girememe durumunda dile getirilmesi beni düşündürüyor.

    Seçmen olarak benim gönlümden geçen, düşünce birliği içinde olduğum, ülkenin ve halkın çıkarları için mücadele edeceğini bildiğim, özgürlükten ve demokrasiden yana olan adayları listelerde görmekti. Bazılarını görüyorum , bazıları kim bilir hangi hesaplarla yok. Elbette her parti bir seçim vitrini oluşturdu. Bu vitrinde oy çekecek her türlü malzeme kabul görüyor. İşte listede görmekten rahatsızlık duyduğum isimler için böyle düşünüyorum. Bunların yanısıra korunup gözetilmesi gereken değerler harcanmamalı(ydı).. Evet, parti içinde de farklı eğilimler bir yere kadar olabilir. Önemli olan partilerin politik duruşu ve genel anlamda bu duruşa uygun bütünlüğü sağlayabilmeleri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s