Komşuluklar

Günümüzde dostluklardan, arkadaşlıklardan da önce tavsıyan bir kavram var : Komşuluk.

Çocukluk anılarımızda kalan komşuluk ilişkilerini yaşamak hemen hemen olanaksız. Belki hala sürdürebilenler olabilir ama azınlıkta olduklarını  tahmin ediyorum.  Komşuluk ilişkileri genelde asgari düzeyde ve geleneksellikten uzak. Bu durumu  oluşturan nedenler  hakkında az çok herkesin  bilgisi ya da fikri var. Gerçekten de günümüz koşullarında  böyle olması daha mantıklı gibi ama anılarda kalan akrabadan  yakın komşular, onlarla yaşanan dayanışma, sevgi saygı  özleniyor. Bizden sonra gelenler  bu tür ilişkileri hiç bilmedikleri için eksikliğini  duymayacaklardır ama  ben özlüyorum o güzel komşulukları.
Hatta bir süre önce  izlediğim bloglardan ikisinin yazarları birbirlerine ”komşu” diye hitap edince, önce  gerçekten komşu hanımlar olduklarını düşündüm. Sonra farklı şehirlerden yazdıklarını görüp birine sordum, komşuluğunuz oldu mu? diye.. Yokmuş, ancak birbirlerine duydukları sempati, benzer hayat tarzları  nedeniyle ”keşke komşu olsaydık , neyse ki blog komşusuyuz” diyerek böyle hoş bir hitap şekli  oluşturmuşlar.  Geçen gün  yazılarını okurken ben de kendimi komşulardan biri gibi hissettim. Gerçi bloglarımızın içeriği farklı ama zaten  eski  komşuluklarda da  farklı özellikte insanlar gayet güzel komşuluklar  yaşayabiliyordu. Ben de bu becerikli ve  kültürlü hanımların elinden iş gelmeyen yeni komşuları olayım dedim.
Belki  diğer blog yazarlarından da  yeni komşular katılır, böylelikle  reel yaşamda eksikliğini duyduğumuz güzel komşulukları sanal  ortamda  ucundan kıyısından yaşar, kahve sohbetleri falan yaparız..

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Sosyal yaşam, Şehir ve İnsan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s